Magic School

Welcome!This is Magic shool and you will be happy and you will meet new friends!
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Училница

Go down 
AuthorMessage
Bube
Moderator
Moderator
avatar

Posts : 182
Join date : 2009-04-10
Age : 22
Location : На концертот на Teen Angels

PostSubject: Училница   Tue Apr 14, 2009 11:47 pm


Најпрвен ќе се запознаеме со предметот.
На овој предмет ќе учиме за модата,исхраната,прва помош,безбедност и заштита и јас како потрошувач.
ПРВА ТЕМА:
ИСХРАНА:
Храната представува продукти кои ги внесуваме во нашиот организам од растително или животинско потекло.
Храната ни е потребна за:
-растење и обновување на клетките
-енергија и топлина
-заштита на здравјето.
Енергијата е потребна за работа на коскените мускули и за сите останати органи.
Топлината е потребна за загревање на телото.
Здравјето го чуваат витамините и минералите во свежата храна.
Храната содржи јаглени хидрати, белковини и масти.Таа може да биде од растително или животинско потекло.

_________________
Back to top Go down
View user profile
 
Училница
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Magic School :: Изборни предмети :: Животни Вештини-
Jump to: