Magic School

Welcome!This is Magic shool and you will be happy and you will meet new friends!
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Floricienta

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin
avatar

Posts : 1201
Join date : 2009-04-09
Age : 25
Location : *SkOpJe*_*DrAcEvO*SiTy*

PostSubject: Floricienta   Thu Apr 16, 2009 4:43 pm

Жанр драма, тинејџерска, комедија теленовела
Создадено од Крис Морена
Патрисија Малдонадо
Улоги
Флоренсија Бертоти
Хуан Гил Наваро
Бенхамин Рохас
Фабио Ди Томасо
Изабел Мачедо
Грациела Стефани
Музика од Крис Морена
Најавна песна "Floricienta" -by Florencia Bertotti
Земја на потекло Аргентина
Јазик Шпански
Број на сезони 2
Број на епизоди 361
Продукција
Продуцент Крис Морена
Време на емитување 45 минути
Канал на емитување Канал 3 / 13
Период на прикажување 15 март 2004 – 2 декември 2005


Флорисиента (шпански: Floricienta) е хит тинејџерска аргентинска теленовела. Серијата е снимена во Аргентина, во текот на 2004/2005 година, во две сезони. Стекнала многу популарност и надвор од нејзините граници. Во текот на последните години, снимени се и неколку на оваа тинејџерска серијa. Оваа тинејџерска теленовела е снимата од истата продукција која ја снимаше мега популарната Млади Бунтовници, резлутат на тоа е и дел од актерската екипа се појавуваат од оваа серија.

Синопсис
Ова е романтична и хумористична приказна за Флорисиента, модерната Пепелашка, бунтовничка и оптимистична. Нејзината најголема среќа е да танцува и да пее со музичката група која ја формирала со своите пријатели. Без искуство добива работа како помошничка во вилата на фамилијата Фрицевалден. Во куќата некои многу ја сакаат а некои и ја презираат. Нејзина најголема среќа се децата Фрицевалден: Мартин, Томас, Маја и Николас, и другите членови малце поголемите Франко и Федерико. Принцот на оваа приказна е Федерико, најстариот од Фрицевалден. На овој принц најмалку нешто што размислува е да се вљуби. Поради трагичната смрт на неговите родители во несреќа, тој морал да ги напушти студиите и фамилијарните обврски во фамилијата. Неговото срце е затворена за среќа и љубов, и неговата најголема болка во главата е бунтовноста на неговите браќа. Децата дознаваат дека Флор пее и сакаат да ги земе со нив и тие да пеат. Децата се воодушевени од музиката, и со емоции и среќа им се препуштуваат во музиката, и со помош на Флор, и тие формираат бенд. Но животот на Флор се комплицира, бидејќи во секоја добра приказна не може да не биде една лоша вештерка, и во овој случај тоа е Малала, кумата на Федерико, една злобна негативка, која единствена цел и е да ја омажи својата злобна ќерка Делфина, за Федерико, за да добие дел од наследството од фам. Фрицевалден. Таа најмногу сака да ја избрка Флор засекогаш од куќата, бидејќи дознава дека помеѓу неа и Федерико се раѓа голема љубов и ненадејно дознава дека всушност Флор е полусестра на нејзините две ќерки и воедно вонбрачно дете на нејзиниот покоен сопруг. Во куката се случуваат разни интересни работи. Но, со злобата на Малала и нејзината керка Делфина, ке успеат да го убедат Федерико да се ожени за неа. После венчавката, тие треба да отидат во црква но пред тоа федерико дознава за сите лаги. тој ја остава делфина пред црквата и продолзува со флор. тие заедно сакаат да одат на патуванје, но се случува несрека во која федерико го губи животот. наследството и останува на делфина. но духот на федерико, ке отиде во максимо, гроф од градот крикораган, кој нема да се секава на ништо, а всушност тој ке биде федерико. максимо ке мора да се грижи за децата. флор подоцна ке дознае дека тој е федерико, ке се омажи за него, и ке му роди 3 деца. и така некако завршува приказната за модерната пепелашка.

Глумци Ликови
Флоренсија Бертоти Флорисиента / Флор
Хуан Гил Наваро Федерико
Бенхамин Рохас Франко
Изабел Мачедо Делфина
Грациела Стефани Малала
Зулма Фајад Титина
Агустин Сиера Мартин

_________________
Back to top Go down
View user profile http://magicschool.forumandco.com
 
Floricienta
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Magic School :: COOL зона :: Серии и филмови-
Jump to: