Magic School

Welcome!This is Magic shool and you will be happy and you will meet new friends!
 
HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Harry Potter And The Half-Blood Prince

Go down 
AuthorMessage
Admin
Admin
Admin
avatar

Posts : 1201
Join date : 2009-04-09
Age : 25
Location : *SkOpJe*_*DrAcEvO*SiTy*

PostSubject: Harry Potter And The Half-Blood Prince   Thu Apr 16, 2009 4:55 pm

Хари Потер и Полукрвниот Принц (англиски: Harry Potter and the Half-Blood Prince), е шестиот роман од Хари Потер серијалот напишан од Џ. К. Раулинг.
Полукрвниот Принц

Полукрвниот принц е сопственик на книга која многу ќе му помогне на Хари Потер со предметот напивки. Освен тоа, во таа книга има магии кои самиот "Полукрвен Принц" ги измислил. На крајот на книгата "Хари Потер и полукрвниот принц" Хари една од тие магии ќе ја употреби против професорот Северус Снејп кој цело време се преправал дека е од нивна страна и е смртојад и всушност Снајп бил таканаречениот "Полукрвен Принц". Потоа Хермиона Гренџер, најдобра другарка на Хари дознава дека Снејп е син на некоја жена која се презивала принц, а се омажила за некој човек од семејство на нормалните. По тоа Снејп го измислува името "Полукрвниот Принц".


Кој е Полукрвниот Принц

За време на петтата година на Хари, Хари мораше да има О (одлично) по напивки ако сака да продолжи да го учи часот напивки и во шестата година, но бидејќи во шесттата година доаѓа нов професор по напивки Хари може да го учи часот иако нема најдобар резултат на О.В.С. испитите. Бидејќи Хари не смета дека ќе продолжи со напивки во шесттата година не го ни купува учебникот по напивки за шеста година а бидејќи одеднаш дознава дека ќе продолжи со напивки веднаш си порачува нов учебник по напивки но додека тој стигне Хари ќе мора да се служу со стар учебник. Но тој учебник е повеќе од учебник, учебникот мистериозно му кажува трикови на Хари како да прави полесно напивки, трикови кои никој не ги знае. Кога Џини дознава за ова таа му фрла магија на дневникот да открие дали тој крие нешто во него, но кога таа гледа ништо чудно не се појавува му го подава на Хари. Хари во истиот момент сакајќи да го врати во чантата открива нов мал натпис на долната корица на книгата кој гласи Ова е во сопственост на Полукрвниот Принц. Хари решава да го задржи учебникот кој го нарекуваат дневникот на Принцот. Индититетот на Принцот се открива на крајот на книгата на големо изненадувањање на сите.

_________________
Back to top Go down
View user profile http://magicschool.forumandco.com
 
Harry Potter And The Half-Blood Prince
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Half-Blood Hill
» Harry Potter 30 Day Challenge!
» Community Central: Welcome to Camp Half-Blood!
» Harry Potter Fanfic,(Not complete)
» Harry Potter is a Pussy / Jello Land

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Magic School :: COOL зона :: Серии и филмови-
Jump to: